Pāriet uz galveno saturu

Ātrais online kredīts vai Ātri saņemams online kredīts?


 

Par ātriem kredītiem zina teju ikviens Latvijas iedzīvotājs - ātro kredītu "zelta" laikos vēl pirms visiem ierobežojumiem vides izkārtnes, tramvajus, trolejbusus rotāja ātro kredītu reklāmas. Uzņēmumi atbalstīja populārus sportistus, reklāmas varēja redzēt gan tradicionālos medijos (TV, radio, drukātie izdevumi), gan arī interneta vidē jebkurā formā - reklāmkarogi, video klipi, kontekstuālās reklāmas utt.

Pēdējos gados, pēc tam, kad valsts institūcijas sāka pievērst uzmanību šai industrijai, ieviesa regulējumus, nozare pieklusa. Varētu pat teikt vairāk, tā tika ļoti spēcīgi iedragāta - reklāmas liegumi (starp citu, arī no starptautiskām reklāmas platformām kā Google, Facebook), procentu likmju un citu nozīmīgu nosacījumu ierobežojumi. Viss minētais pamatīgi ietekmēja milzīgā skaitā saradušos ātro kredītu uzņēmumu peļņas iespējas, tādējādi industrijas apgriezieni strauji samazinājās.

Ātro kredītu online koncepts radās Lielbritānijā un ASV, Latvijā tas tika adaptēts ar kompānijas 4Finance radīto platformu, kurai ātri vien sekoja citi uzņēmumi. Īsā laikā Latvijā bija pat vairāki desmiti interneta platformu, kas izsniedza ātros kredītus.

Ātrā kredīta priekšrocības sākotnēji bija ļoti pievilcīgas:

 • ātra online pietiekšanās
 • pirmais kredīts bez % likmes
 • izvēlies aizdevuma summu un atmaksas termiņu
 • zibenīga, pat dažu minūšu īsa pieteikuma izskatīšana
 • daudzi uzņēmumi piešķīra kredītus arī kredītņēmējiem ar sliktu kredītvēsturi
 • naudu saņem praktiski uzreiz
 • kredītu iespējams saņemt pat nakts vidū un brīvdienās

Protams, par šīm priekšrocībām bija arī dārgi jāmaksā - abnormālas procentu likmes un lielas soda naudas par kavētiem maksājumiem. Precīzāk, lielas komisijas par atmaksas termiņa pagarinājumu. Tā kā šos kredītus izmantoja ne tā sabiedrības turīgākā daļa, kredītdevēji pelnīja uz cilvēku nespēju laicīgi atdod kredītus.

Loģiski, kas tas radīja nekontrolētu cilvēku nonākšanu milzīgos parādu jūgos. Dažas nozares kompānijas bija pretīmnākošākas pret parādniekiem, liela daļa tieši pretēji, centās izspiest no parādniekiem maksimumu. 

Radās liela sabiedrības neapmierinātība un arvien skaļākas prasības piegriezt skābekli šai nozarei un ieviest tajā stingru regulējumu. Tas arī notika, tāpēc tagad "ātro kredītu" nevar paņemt nakts vidū, nedrīkst pieprasīt no klientiem neskaitāmus atmaksas termiņu pagarinājumus, tie ierobežotas procentu likmes un tamlīdzīgi.

Kas tad ir ātrais kredīts šodien? Tā ir iespēja saņemt kredītu ātri:

 • pieteikties tam attālināti (īpaši svarīgi tas ir šobrīd, pandēmijas laikmetā), 
 • būt drošam, ka tiks veikta ātra pieteikuma izskatīšana un atbilde, 
 • elektroniski, attālināti parakstīt līgumu
 • un ļoti ātri saņemt pārskaitījumu

Tas palīdz daudzās situācijās, piemēram, ja tiek meklēts auto, dienas laikā apskatīti daudzi no tiem un pēkšņi kāds iepatīkas un ir vēlme to iegādāties, bet atlikt negribas, jo ir risks palaist garām iekāroto auto.  Tādā brīdī svarīgi, ka kredītdevējs spēj reaģēt ātri, tāpēc šajā gadījumā auto kredīta saņemšanas ātrums ir ļoti būtisks un pozitīvi ietekmē klienta pieredzi.

Ja nu gadās kāds negaidīts pavērsiens dzīvē, kas prasa tūlītējus lielus izdevumus, bet nauda nav atlikta - arī te ir svarīgi, lai patēriņa kredīts tiktu noformēts maksimāli īsā laikā. 

Tāpēc tagad jebkurš kredītdevējs saprot, ka tas ir pakalpojuma kvalitātes jautājums - sniegt servisu ātri un tiešsaistē. Frāzei "ātrais kredīts" turpmāk jāasociējas ar pakalpojuma kvalitāti nevis aizdomīgiem un alkatīgiem kredītdevējiem, kas vēlas no klienta nopelnīt pēc iespējas vairāk.

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Cik izmaksā bezmaksas ātrais kredīts?

 2019.gadā Re:Baltica veica interesantu eksperimentu, cenšoties noskaidrot, cik patiesībā izmaksā "ātrie kredīti".  Piemēram, Viasms reklamā solīja aizņemties līdz 3000 EUR bez procentiem. Protams, vārds "bezmaksas" ir ļoti liels pievilkšanas spēks, Re:Baltica mēģināja noskaidrot, cik tieši izmaksās šis "bezmaksas kredīts". Organizācijas pārstāve min, ka ātro kredītu kompānijas pelnot uz tā rēķina, ka 2/3 no aizņēmējiem nespēj atdod kredītu uzreiz, tādēļ kredītus pagarina, kas, protams, nav bezmaksas darbība. Piemērs: Paņem ātro kredītu 200 EUR 3 reizes nespēji atdod kredītu laikā, tāpēc noformē pagarināju, katrs 15 EUR, kopā 45 EUR. 2018.gada laikā kredītus laikā nespēja un vidēji 3 reizes atmaksas termiņu pagarināja 48% no aizņēmējiem. Valsts noteiktie grozījumi 2015.gadā noteica, ka kopējie izdevumi par kredītu nedrīkst pārsniegt kredīta summu vairāk nekā 2 reizes. Tātad 200 EUR gadījumā maksimālā atmaskas summa būtu 400 EUR. Lai apietu ierobežojumus, ā

Svarīgākais par klasiskiem ātriem kredītiem

  Vēsturiski iegājies, ka no ātro kredītu uzņēmumu reklāmām saprotam, ka šīs kompānijās ir tās, kas patiesi palīdzēs grūtā brīdī, atbalstīs nelaimē, sniegs palīdzības roku, pretī neko neprasot, tomēr jāsaprot, ka patiesībā tas ir bizness, kas nes peļņu. Ātrie kredīti ir dārgi, lielākoties arī tāpēc, ka tie ir tik ātri, salīdzinājumā ar ierastiem kredītiem - tātad procenu maksa tiem būs ievērojamie augstāka nekā, piemēram, patēriņa kredītiem ierastās organizācijās, kur varbūt process būs nedaudz ilgāks un sarežģītāks, toties izdevīgāks. Piesakoties jebkuram kredītam, jāvērtē, kurā kompānijā procenti būtu pēc iespējas zemāki – tas tiek izteikts gada procentu likmē. Ātrie kredīti ir dārgi Kredītdevēju reklāmās izmantotais sauklis "Aizņemties atbildīgi" nozīmē skaidri zināt vai pēc termiņa beigām būs iespēja atdot kredītdevējam kredītu? Vislielākais iesaistošais āķis ir bezprocentu pirmais kredīts, kas tiek piedāvāts jauniem klientiem. Jāsaprot gan,