Pāriet uz galveno saturu

Svarīgākais par klasiskiem ātriem kredītiem

 

Vēsturiski iegājies, ka no ātro kredītu uzņēmumu reklāmām saprotam, ka šīs kompānijās ir tās, kas patiesi palīdzēs grūtā brīdī, atbalstīs nelaimē, sniegs palīdzības roku, pretī neko neprasot, tomēr jāsaprot, ka patiesībā tas ir bizness, kas nes peļņu.

Ātrie kredīti ir dārgi, lielākoties arī tāpēc, ka tie ir tik ātri, salīdzinājumā ar ierastiem kredītiem - tātad procenu maksa tiem būs ievērojamie augstāka nekā, piemēram, patēriņa kredītiem ierastās organizācijās, kur varbūt process būs nedaudz ilgāks un sarežģītāks, toties izdevīgāks.

Piesakoties jebkuram kredītam, jāvērtē, kurā kompānijā procenti būtu pēc iespējas zemāki – tas tiek izteikts gada procentu likmē.

Ātrie kredīti ir dārgi

Kredītdevēju reklāmās izmantotais sauklis "Aizņemties atbildīgi" nozīmē skaidri zināt vai pēc termiņa beigām būs iespēja atdot kredītdevējam kredītu?

Vislielākais iesaistošais āķis ir bezprocentu pirmais kredīts, kas tiek piedāvāts jauniem klientiem. Jāsaprot gan, ka neviens kredīts nav bez maksas. Pirmais bezprocentu kredīts var kļūt par maksas - nespējot atdot aizdevumu laikā, cilvēks pagarina atmaksas termiņu, samaksājot pagarinājuma komisijas maksu, kas principā arī procentu maksas aizstājējs no kredītdevēja puses. Un, zinot, ka liela daļa cilvēku nespēs atdot kredītu uzreiz, ir stratēģiski izdevīgi piedāvāt pirmo kredītu bez procentu maksas.

Kādi faktori sadārdzina kredītu?

Piemēram, aizņemamies 200 eiro, procentu likme ir 40 eiro. Pat ja ir stingri nolemts kredītu atdot laicīgi, var gadīties, ka norādītajā datumā konstatēts finanšu iztrūkums, līdz ar to pagarinājuma iespēja liekas ļoti ērts un vienkāršs situācijas pagaidu risinājums.

Iespēja neatdot 200 eiro kredītu, samaksājot dažus desmitus eiro komisiju, varbūt liekas izdevīga, tomēr, tā turpinot dažus mēnešus, kopā būs jāatmaksā lielāka summa, nekā sākotnēji tiks plānots. Atliek šo kredītu pagarināt divas reizes, un samaksāsiet jau ap 50-60 eiro tikai par pagarināšanu, turklāt tāpat būs jāatdod pamatsumma ar procentiem.

Kur ir zemāki procenti

Tomēr ja kredīts ir nepieciešams, noteikti vajadzētu izvērtēt, kurš no kredītdevējiem piedāvā izdevīgāko procentu likmi.

Pieredze liecina, ka ātrie kredīti bieži tiek paņemti bez liekas domāšanas, kas pirmais pa rokai vai kura reklāma skaļāka, tomēr būtu jāvelta vismaz nedaudz laika, lai iepazītos ar to, ko kredītkompānijas piedāvā. Pirmkārt, jāatceras, ka ātros kredītus drīkst izsniegt tikai licencētas kredītkompānijas. Šo licenci izsniedz Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Aizņemoties no citām kompānijām, klients sevi pakļauj krietni lielam riskam.

Salīdzinot piedāvājumus, ir jāvērtē gada procentu likme (GPL), kam obligāti jābūt norādītai līgumā. Šī likme sevī ietver visas kreditēšanas izmaksas - gan procentus, gan komisijas maksu par kredīta izsniegšanu un uzraudzību. Vēl svarīgi ir salīdzināt soda procentu apmēru.

Vai procenti nav par lielu?

Kredītu saņemt ir ļoti vienkārši, kamēr atmaksa bieži vien nebūt nav tik viegli, it īpaši, ja kaut kādu iemeslu dēļ atmaksas termiņš ir nokavēts.

Nokavējuma procentiem ir limits, to rēķins apstājas, kad tie sasniedz 100% no pamatparāda summas. Tātad, ja paņemti 300 eiro, tad nokavējuma procentu kopsumma nevar būt vairāk kā 300 eiro. Savukārt līgumsodam tie nevar būt 10% (jeb 30 eiro) no 300 eiro.

Komentāri

Šī emuāra populārākās ziņas

Ātrais online kredīts vai Ātri saņemams online kredīts?

  Par ātriem kredītiem zina teju ikviens Latvijas iedzīvotājs - ātro kredītu "zelta" laikos vēl pirms visiem ierobežojumiem vides izkārtnes, tramvajus, trolejbusus rotāja ātro kredītu reklāmas. Uzņēmumi atbalstīja populārus sportistus, reklāmas varēja redzēt gan tradicionālos medijos (TV, radio, drukātie izdevumi), gan arī interneta vidē jebkurā formā - reklāmkarogi, video klipi, kontekstuālās reklāmas utt. Pēdējos gados, pēc tam, kad valsts institūcijas sāka pievērst uzmanību šai industrijai, ieviesa regulējumus, nozare pieklusa. Varētu pat teikt vairāk, tā tika ļoti spēcīgi iedragāta - reklāmas liegumi (starp citu, arī no starptautiskām reklāmas platformām kā Google, Facebook), procentu likmju un citu nozīmīgu nosacījumu ierobežojumi. Viss minētais pamatīgi ietekmēja milzīgā skaitā saradušos ātro kredītu uzņēmumu peļņas iespējas, tādējādi industrijas apgriezieni strauji samazinājās. Ātro kredītu online koncepts radās Lielbritānijā un ASV, Latvijā tas tika adaptēts ar kompān

Cik izmaksā bezmaksas ātrais kredīts?

 2019.gadā Re:Baltica veica interesantu eksperimentu, cenšoties noskaidrot, cik patiesībā izmaksā "ātrie kredīti".  Piemēram, Viasms reklamā solīja aizņemties līdz 3000 EUR bez procentiem. Protams, vārds "bezmaksas" ir ļoti liels pievilkšanas spēks, Re:Baltica mēģināja noskaidrot, cik tieši izmaksās šis "bezmaksas kredīts". Organizācijas pārstāve min, ka ātro kredītu kompānijas pelnot uz tā rēķina, ka 2/3 no aizņēmējiem nespēj atdod kredītu uzreiz, tādēļ kredītus pagarina, kas, protams, nav bezmaksas darbība. Piemērs: Paņem ātro kredītu 200 EUR 3 reizes nespēji atdod kredītu laikā, tāpēc noformē pagarināju, katrs 15 EUR, kopā 45 EUR. 2018.gada laikā kredītus laikā nespēja un vidēji 3 reizes atmaksas termiņu pagarināja 48% no aizņēmējiem. Valsts noteiktie grozījumi 2015.gadā noteica, ka kopējie izdevumi par kredītu nedrīkst pārsniegt kredīta summu vairāk nekā 2 reizes. Tātad 200 EUR gadījumā maksimālā atmaskas summa būtu 400 EUR. Lai apietu ierobežojumus, ā